G Ü N C E L

KARIN EGZERSİZLERİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞ !

       Özellikle karın egzersizleriyle ilgili kulaktan kulağa yayılan bilgiler, yanlış eğitimler, tv programları ve meşhur insanların doğru diye savunduğu yanlışlar var. Kısa dönemde belde oluşan hassasiyet ve ağrılar, uzun dönemde bel omurlarında kalıcı hasara sebep olabilir. Çok duymuşuzdur, karın hareketlerinde beli yere bastır, arada boşluk kalmayacak yoksa bele yük biner diye. Şimdi size bunun tam tersi olması gerektiğini açıklayacağım. Şekil 1.1 de görüldüğü gibi doğuştan bize bahşedilen, mükemmel bir omurga yapımız var.

omugainsan

              şekil 1.1                                       şekil 1.2

       Boyun, sırt ve bel omurlarının sayıları ve kavisleri tüm vücudun dengesi için oldukça önemlidir. Sırt omurlarında meydana gelen bir eğrilik kifoza, bel omurlarında meydana gelen eğrilik skolyoza yada bel düzleşmesine sebep olmaktadır. Ve bu problemler sadece doğuştan gelmez. Yanlış omurga kullanımı, yanlış duruş, yanlış egzersiz bu omurga rahatsızlıklarına sebep olabilir. Omurgadaki minik bir eğrilik bile boyun, sırt ve bel rahatsızlıklarına yol açar. Özetlemek gerekirse bu mükemmel yapıyı egzersiz esnasında da bozmamak gerekir.  Sırt üstü yatarken, bu kavisleri bozmadan ‘’ özellikle bel kavisi’’ egzersiz yapmak;  pelvisi (leğen kemiği) zemine paralel şekilde tutmak gerekir. Beli yere bastırdığınız ve pelvisi bozduğumuz pozisyonu ayakta görmek ister misiniz?  (Şekil 1.2 ) Resimde de görüldüğü gibi 3. duruşta ‘posterior pelvic tilt ’te karın egzersizi yaptığınızı düşünün. Sizce de bele bu şekilde daha çok yük binmez mi? Olması gereken 1. pozisyonda, karın içeride egzersiz yapmaktır. Dar gelen bir pantolonunuzun son düğmesini kapatırken karnınızı nasıl içeri çekiyorsanız; karın egzersizlerinde de o şekilde kalmalıdır. Bu antrenmanın verimini artırır, derin karın kaslarınızın çalışmasını sağlar ve en önemlisi bele binen yükü en aza indirir.

Sonuç olarak yaptığınız tüm egzersizlerde omurga yapınızı korumaya çalışın. Sırt üstü, yüz üstü, yan yatarken ve ayakta tüm kavisleriniz yaratıldığı gibi mükemmel kalmalı…

Sağlıkla Kalın!

Gizem Çakır Özcan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top